Kalandok Budapesttől Erdélyig. A Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásárról, harmadik rész
Sokak kérésére folytatom az erdélyi utam beszámolóját, különösen, hogy találkoztam egy-két baráttal és sokan jelezték a facebookon is, hogy nagyon szívesen olvasták el, amit írtam. Meg azt is, hogy várják a folytatást.
Az előző két részt itt találjátok: http://artificium-artis.blogspot.hu/2016/11/kalandok-budapesttol-erdelyig.html
http://artificium-artis.blogspot.hu/2016/11/kalandok-budapesttol-erdelyig_19.html
Egyikük azt mondta:
"Nem szoktam blogokat olvasni, de ez az úti beszámoló mindent megér".
Másikuk meg így szólt: "Roppant élveztem a történetet".
Nekem ez igazi öröm, hogy amit írok valósággá válik, vagyis igazi öröm forrássá másnak is.
De, hogy megint a végéről kezdjem, hogy az elején fejezzem be-szoktuk mondani. Mert akiben egy kis székely vér is csörgedezik a sok más, német, holland, magyar mellett, mintha az agya fordítva lenne bekötve. Szerintem nekem is. :)
Legutóbb ott hagytam abba, hogy Marosvásárhelyen voltunk a Nemzetközi Könyvvásáron, ahol remekül sikerült a bemutató. Nagy élmény volt, hogy később találkoztam személyesen Nyáry Krisztián íróval, akinek az írók, költők szerelméről szóló könyvének első két kötetét, már olvastam és most a művészek életéről szóló, hasonló könyvét hozta el Erdélybe. Pár szót váltottunk és nagyon kedves volt. Meghívott a másnapi bemutatójára, de sajnos lemaradtam róla, mert utaztam.
A bemutatómra eljöttek Nagynénémék is és mondták, hogy látogassam meg őket másnap Szászrégenben, ahol a gyermekkori nyaraim, teleim egy jó részét töltöttem a nagyszüleimnél. Ezért óriási örömmel készültem az útra. Szerencsére ott volt a bemutatón egy gyermekkori barátom, akit harminc éve nem láttam és aki másnap konferenciára utazott, így felajánlotta, hogy elvisz kocsival.
Krimi tetralógiám első része a Fény és förtelem kisvárosa, egyébként ezeknek az emlékeknek és álmoknak az összességéből alakult ki. A cselekmény szálait innen indítottam és igyekeztem hűséges lenni azokhoz a benyomásokhoz és látványhoz, ami mai napig is létezik. |
Korán reggel a szállásomon, izgalomtól telve kipattantam az ágyamból és egy gyors torna után, a tizenegyedikről lenyargaltam reggelizni.
Alig vártam, hogy gyerekkori barátom jelezze telefonon a pontos indulás időpontját. Ezért, ahogy a dohányosok szokták, hogy rágyújtanak egy cigire, várva a buszt, én is belekezdtem egy blogbejegyzésbe és rövidesen megszólalt a telefonom. Ezek nonszensz dolgok, de működni szoktak. :))) Le is siettem újból és a szállás recepcióján csak annyit láthattak a dolgozók, amíg Marosvásárhelyen tartózkodtam, hogy én ki-be rohangálok az épületből.
Mikor már valóságban ott ültünk a kocsiban és elhagytuk Marosvásárhelyt Szászrégen irányába, egy gyönyörű, napsütéses, novemberi napon, akkor megint úgy éreztem, hogy álmodom. Nem csupán a gyermekkorom és a régi emlékek térnek vissza, hanem a film maga az élet, amiben benne vagyok. Az elsuhanó táj, a lankás domboldalak, a kis falvak és a gernyeszegi Teleki kastély, amely mellett elhaladtunk mind részletek voltak a filmből.
![]() |
A gernyeszegi Teleki kastély. |
A Teleki család nevéhez fűződik az első könyvtár a Teleki téka megalapítása is.
"A Teleki–Bolyai Könyvtár vagy közismert nevén Teleki Téka Marosvásárhely egyik legjelentősebb kulturális öröksége. A könyvtárat 1802-ben létesítette gróf Teleki Sámuel, Erdély kancellárja, aki nemcsak gazdag, hanem rendkívül művelt ember is volt, több európai egyetemen tanult. Vagyona nagy részét a több mint 40 000 kötet megvásárlására fordította, amellyel létrehozta a ma nevét viselő közkönyvtárat. A könyvtár több ősnyomtatványt, sok régi könyvet, kéziratot és könyvritkaságot őriz. Érdekesség, hogy Pesten később, az év november 25-én alapította gróf Széchényi Ferenc is a magáét (Országos Széchényi Könyvtár), amely a Magyar Nemzeti Múzeum őse is lett."
Wikipedia
Hasonlóképpen járt gróf Bánffy Miklós is, akit többek között íróként ismerünk és akinek Erdély trilógiája felbecsülhetetlenül izgalmas és különleges olvasmány. A ő több évszázadon keresztül gyűjtött családi emlékeit, bútorait, festményeit, egyéb műkincseit az orosz, a német, a román katonák és a helyi lakosság hordta szét. Iratait bedobálták a folyóba, a kastélyát felgyújtották.
![]() |
A Gernyeszegi Teleki kastély, az egykori Maros-Torda vármegyében. Archív fotó. |
A táj ezalatt a fél órás út alatt, a filmekhez és az regényleírásokhoz volt hasonló. Elgondolkoztam azon, hogy miért látom ezt így? Valószínűleg a művész ember, legyen az festő, író, vagy más, képzeli bele a látványba, azt, ami több, mint a valóság. S ennek a képnek a visszatükrőzése a többi ember felé az, ami alkotássá válik.
![]() |
Szászrégen télen, fotó Kapusi István, 2013. |
- Annyira szerettem a nagyszüleidet, amikor az enyémeknél nyaraltam. Átmentem hozzájuk és Nagyapád meleg nyarakon, estefelé mindig a csodálatos virágoskertjét locsolta slaggal. Az öreg guggolva fogta egyik kezében a slagot a lépcsős teraszán, másik kezében a cigarettát. A hortenziák illata a nyári forróságban ezerfelé szállt. Odaguggoltam mellé és mindig megkértem rá, hogy hadd segítsek neki. Imádtam mindenben segédkezni s, ha becsukom a szemem most is fel tudom idézni, a virágai fűszeres aromáit.
![]() |
Hortenziák, pont így néztek ki Molnár bácsi kertjében is. Fotóforrás: HotDog.hu |
- Igen, emlékszem -felelt Zoli és így álltak össze a gyermekkori évek mozaikképei.
Mint, ahogy a nagymamája örökké ragyogó mosolya is mindig előttem van. Valahogy ezek a régi öregek másak voltak, pedig megértek vlágháborút, kommunizmust, nehézségeket, üres boltokat, de mindig mosolyogtak. Minden baj ellenére is. Molnár néni a város legjobb szabója volt, míg élt.
![]() |
Szászrégen a századfordulón. |
![]() |
Olga ment elöl a régi sírok között botorkálva. El-elidőztek némelyik előtt, elolvasták, az ott pihenő nevét, azt, hogy mettől meddig élt. Megrendülve figyelték a szép nőket és komoly arcú férfiakat és gyönyörű gyermekeket ábrázoló, ovális keretbe foglalt fekete-fehér fotókat, akiket a halál idő előtt elragadott, letörve életük virágát. Gerda Green: Fenevadak Erdélyben. https://moly.hu/konyvek/gerda-green-fenevadak-erdelyben |
![]() |
Temetőn innen, s túl a távlatok is megváltoznak. |
Nyaranta, ha Nagyapámmal kirándultunk, akkor domboldalról lefele sétálva időnként csak leheveredtünk a fűbe. Hátunkat a hűs szálaknak vetettük és csendben elidőztünk a tájat szemlélve. Néha magyarázott, hogy azok ott milyen havasok, mit látunk, melyik az Isten széke. Aztán csak ültünk ott a nyár mozdulatlanságában és hallgattuk a bogarak percegését, a magasan szálló madarak szárnyainak időnkénti suhogását, s lestük vitorlázó röptüket. Nem tudom, hogy ezt a mai gyermekek átélik-e? A szemlélődés gyönyörét? És nem tudom, hogy volt-e még olyan férfi, vagy inkább rokon lélek az életemben, akivel ennyire csendben tudtam ülni, csak létezni, lenni, levegőzni. Szavak nélkül.
![]() |
Putyuka a pulykakas. |
![]() |
Novemberi napsütés a kertben. |
A Doors, a The Doors együttes száma, a The End járt a fejemben, belülről hallottam a számot: https://youtu.be/JSUIQgEVDM4
![]() |
Naplemente. |
![]() |
Bernády György polgármester arcképe és emléktáblája házának falán, a marosvásárhelyi esti félhomályban fotózva. |
![]() |
Bernády György házának csodálatos, szecessziós kovácsoltvas kapuja. |
Természetes kíváncsiságomtól hajtva belestem a szecessziós kapun is, ahol szép lépcső vezetett felfelé és arra gondoltam, hogy hátha ebben a szép otthonban sikerült a mindennapi városvezetési gondokat levetnie, majd otthona és családja körében boldognak lenni.
Még egy napot töltöttem Marosvásárhelyen a könyvvásáron. Boldog voltam, hogy eljött egy kolozsvári régi, kedves osztálytársnőm Lőnhárt Melinda, aki író-költő lett. Vitt is a könyveimből, küldött fotókat róla. Az elutazás előtti estét a vendéglátókkal, baráti-szakmai társaságban töltöttük, egy étteremben vacsoráztunk. Rég nevettem ennyit, székely vicceket mondtunk, erdélyi specialításokat ettünk és annyira-annyira jó volt, hogy felvetődött menjünk el egy kicsit mulatni.
Éjjel nagy vihar volt, az eső és a szél verte az ablaktáblákat fenn a tizenegyediken, az egész olyannak tűnt, mint az angol kastélyokban. Ki akartam nyitni az ablakot, hogy szellőztessek, aztán gyorsan becsuktam, mert úgy süvített a szél, hogy majd elrepültem.
Másnap, megváltozott városra ébredtem. Mindent beborított a bokáig érő hó, vasárnap lévén nagy csend volt, még a madarak is elbújtak és én egyedül reggeliztem a nagy hallban. Azon törtem a fejem átérek-e még a Kárpátokon ekkora hóban Budapestre? A busz késett, mert egy árokba borult kamion akadályozta a forgalmat Farkaslakánál, Tamási Áron szülőhelyén. Ez is olyan jelképes volt, nekem, aki Ábel nyomán jártam.
Aztán sikerült a hóviharban felszállnom a buszra, amire majd egy órát vártam a pályaudvaron vacogva. Két óra késéssel indultunk Budapestre. A Királyhágon még nagyobb hó volt, a határtól meg semmi. Megszűnt a téli varázslat.
Marosvásárhely, Erdély és drága vendéglátóim köszönöm nektek a csodálatos élményeket! :)
Vége
Kocsis Nagy Noémi
A Marosvásárhelyi Rádió Tündérkert műsorába Bódizs Edith készített velem riportot.
http://marosvasarhelyiradio.ro/hirek/emisiuni/kepzeletbeli-setara-hivjuk-onoket-beszterce-varosaba
Ha tetszett a cikk, kövess írói oldalamon a facebookon!
![]() |
Gerda Green: A karlócai szellemház titka, Publio kiadó, 2016. https://publioboox.com/hu_HU/a-karlocai-szellemhaz-titka |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése