Magyarok a Bauhausban, Breuer Marcel (1902-1981)
Kedves Olvasóm! Nagyon köszönöm, hogy 3842. olvasómként ide látogattál, hogy Breuer Marcelről olvassál. A cikk mögött 32 év szakmai tapasztalat, tanulás, 20 év szakmai munka, 17 év tanítás és 12 évnyi blogolás áll. Tisztelj meg azzal, hogy Google fiókoddal feliratkozol olvasómként, ha megosztod a cikkemet megjelölöd a forrást.
![]() |
Breuer Marcel. |
Breuer Marcel (Pécs, 1902 május 21.-1981. július 1, New York)
Úgy tartják számon, mint magyar modernista építészt, formatervezőt, akinek a munkássága Németországban kezdődött, aki 1937-ben költözött az Amerikai Egyesült Államokba és 1944-ben kapta meg az amerikai állampolgárságot.
![]() |
Breuer Marcel: Wassily szék, képforrás: Wikipedia. |
A Bauhausban ő tervezte a Wassily széket, Wassily Kandinskij orosz művész után elnevezve és a Cesca széket, amelyet a The New York Times a két legfontosabb széknek nevezett a XX. században. Breuer Marcel ezt a formatervezési látásmódot a Bauhaus asztalosműhelyében fejlesztette ki, ami később meghatározta építészeti formanyelvét és ez az általa tervezett épületekben is megmutatkozott.
Épületei között számon tartunk lakóházakat és irodaházakat, főiskolai épületeket, művészeti múzeumokat és könyvtárakat.
Ő tervezte az IBM Kutatóközpontot, ahol az első személyi számítógépet is kifejlesztették.
A világ iparművészeti története úgy tartja számon, mint a modern bútortervezés és a modernista építészet egyik legjelentősebb képviselőinek egyikét.
![]() |
Breuer Marcel: Hosszú szék, 1935-1936, Brooklyn Museum |
Bútorai
Breuer Marcel 1922-ben készítette a Walter Gropius és Adolf Meyer által tervezett Sommerfeld ház (1920-1921) számára a székeket és az asztalokat. Erről a házról azt kell tudni, hogy első egyetemes mérték szerinti, a Gesamkunstwerk, összművészet, unified work of art, szellemében épült ház. Külsejében emlékeztet Frank Lloyd Wright Amerikában álló prériházaira.
Breuer Marcel 1925-ben alkotta meg az első csőbútorát, hajlított acélcsőből. Ugyanabban az időben készült a Typenmöbel, azaz típusbútor, ami egy sorozat része volt és ugyanúgy tartoztak hozzá egymásba tolható kis asztalkák, mint székek.
![]() |
Typenmöbel. Egymásba tolható asztalkák és székek sorozata, amelyek prototípusát Breuer Marcel még 1925-ben alkotta meg. |
Épületberendezései
1922-ben a Bauhaus növendékeként konyhaberendezést tervezett. 1925-től már mint a Bauhaus tanára ténykedett. Modulrendekbe foglalható szekrényelemeket szerkesztett és akkor készítette kis acélvázas lakóháztervét Dessauba. 1928-ban Osztravába családi házat tervezett. 1930-ban a Deutsche Werkbund kiállításon bemutatták a szállodatervének egy felépített egységét.
A Bauhausban a Wassily széket tervező Breuer Marcel tervezte a londoni Isokon lakások berendezéseit 1929 és 1932 között, az épületet 1934 július 9-én adták át. Ezt az épületet a kanadai építész Wells Coates tervezte Molly és Jack Pritchard számára.
Ebben valósították meg a már Németországban ismert, Existenxminimumot, azaz azt a minimális térkihasználást, ami az élethez szükséges, immár Londonban.
Ezeknek a lakásoknak a jelentős része nagyon kicsi konyhával rendelkezett, mert volt egy nagy közös konyha is. Szolgáltatásokat is biztosítottak mosást és cipőtisztítást.
A házban volt 24 garzonlakás és nyolc egyhálószobás lakás. A tetején volt egy Penthouse lakás, amit Pritchardék birtokoltak, akik Jeremy fiukkal laktak benne, és Jonathannal, aki a szomszédban egy garzonlakásban lakott. A rétegelt lemez bútorokat, amelynek egyik tervezője Breuer Marcel volt, aki az Isokonnál dolgozott készítette a lakásokba.
Jack Pritchard, a megrendelő az észt Venesta vállalat marketingmenedzsere volt 1926 és 1936 között, s ugyanúgy ő irányította az Isokon Furniture Companyt, azaz az Isokon Bútor Vállalatot.
Az Isokon rétegelt lemez, furnér bútorokat gyártott. A cég szakmai parnterségben volt Wells Coatesszel, aki az Isokon házat is tervezte.
Az Isokon háznak illusztris lakói voltak, először is Breuer Marcel, Moholy-Nagy László és Walter Gropius a Bauhaus korábbi oktatói, Athur Korn és Egon Riss építészek. 1941 és 1947 között Agatha Christie író és férje Max Mallowan régész, akivel a mezopotámai ásatáson dolgoztak együtt. E közös ásatás hatására írta a Gyilkosság Mezpotámiábant Agatha Christie
Itt élt Adrian Stokes művészettörténész, Nicolas Monsarrat szerző, V. Gordon Childe régész, Jacques Groag éptész és felesége Jacqueline Groag textiltervező.
1937-ben a közös konyhát Isobar étteremmé alakították Breuer Marcel és F. R. S. Yorke tervei alapján.
Az Isobar étterem gyakori látogatói voltak, a híres szobrász Henry Moore, Barbara Hepworth szobrászművészek és Barbara férje Ben Nicholson.
Az Isokon ház kémkedések színtere is volt, itt lakott a szovjet ügynök Dr. Arnold Deutsch, aki a 7-es lakásban lakott a harmincas évek közepétől, mint NKVD tiszt. Ő toborozta a cambridgi ötöst. És itt élt Jürgen Kuczinsky szovjet kém is, aki közgazdaságtant tanított a londoni egyetemen.
![]() |
Breuer Marcel egyik lakóhelye: Az Isokon ház, amit Wells Coates a kanadai mérnők tervezett Molly és Jack Pritchard számára. A 36 lakásos társasház eredetileg 32 lakásos volt. |
A harmincas, negyvenes évek házai és építészete
Építészeti karrierje egy kissé lassan indult be, kezdve a harmincas-negyvenes évek bizonyos állomásaival. Ezek voltak a Wiesbadenben épült Hamischamer ház 1932-ben.
1932-1933-ban Fischer Józseffel közösen vett részt, a Budapesti Nemzetközi Vásár építészeti pályázatán, ahol első díjat nyertek.
Zürich Dolderthalban Alfred és Emil Rothtal tervezett közösen egy bérvillát, lakóház együttesben 1935-ben, amit Sigfrid Gideion rendelt meg tőle.
![]() |
A Hamischamer ház konyhaberendezése. Az eltolható, sínen csúsztatott szekrényajtók még mindig nagyon modernek, ma is több ilyen konyhaszekrényt kellene tervezni, rengeteg helyet lehet vele spórolni. |
1934-ben Breuer Marcel a Bauhaus felolszlatása után haza akart jönni, de a Magyar Építész Kamara nem fogadta el a Bauhausos képzését.
Így Angliába ment, ahol az Isokonnak dolgozott és annak mintaházában lakott, majd Walter Gropiussal az Egyesült Államokba költözött, ahol ismert világhírű építészeti pályája kirobbant a második világháború után.
Az építészeti gondolkodásában, fejlődésében megjelenik a modern stílusirányzat fejlődése is, Doldertal épületeinek formáit is összeszedettség, hibrid szókincs jellemzi. Ez vezet a második világháború utáni modernizmushoz, hogy végül a brutalizmus plasztikus és szerkezeti megoldásaiban csúcsosodjon ki.
Amerika és Európa épülettei, amelyeket Breuer Marcel építésztársakkal közösen tervezett
1938-1939 Breuer-ház I., Walter Gropiussal közösen tervezte, Massachsettsben áll.
1948-1949 MoMa-ház, New York.
1952-1958 között tervezte az UNESCO-palotát, Pier Luigi Nervivel és Bernard Zehfrussal, Párizsban.
1960-1962 között épült az IBM-kutatóközpont, amit Robert F. Gatje-vel , ami Nizza mellett áll Franciaországban.
1963-1966 között épült az általa tervezett Whitney Museum of American Art, Hamilton P. Smithszel, New Yorkban.
1960-1976-ban épült a Téli sportközpont Robert F. Gatjeval közös tervezésben, Flaine-ben Franciaországban.
Végül 1968-ban a Műszaki Egyetem díszdoktorrá avatta.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése