Magyarok a Bauhausban, Breuer Marcel (1902-1981)

Kedves Olvasóm! Nagyon köszönöm, hogy 3842. olvasómként ide látogattál, hogy Breuer Marcelről olvassál. A cikk mögött 32 év szakmai tapasztalat, tanulás, 20 év szakmai munka, 17 év tanítás és 12 évnyi blogolás áll. Tisztelj meg azzal, hogy Google fiókoddal feliratkozol olvasómként, ha megosztod a cikkemet megjelölöd a forrást. 

Breuer Marcel.
          
Breuer Marcel (Pécs, 1902 május 21.-1981. július 1, New York) 

Úgy tartják számon, mint magyar modernista építészt, formatervezőt, akinek a munkássága Németországban kezdődött, aki 1937-ben költözött az Amerikai Egyesült Államokba és 1944-ben kapta meg az amerikai állampolgárságot. 

Elsősorban a két világháború közötti alkotásai miatt tiszteljük a legjobban, de nem elhanyagolhatóak az Egyesült Államokban tervezett épületei sem. A Bauhausban korszakalkotó bútortervező, egyetemes belsőépítészeti ténykedés és tanári tevékenység jellemezte. 
Breuer Marcel: Wassily szék, képforrás: Wikipedia.


A Bauhausban ő tervezte a Wassily széket, Wassily Kandinskij orosz művész után elnevezve és a Cesca széket, amelyet a The New York Times a két legfontosabb széknek nevezett a XX. században. Breuer Marcel ezt a formatervezési látásmódot a Bauhaus asztalosműhelyében fejlesztette ki, ami később meghatározta építészeti formanyelvét és ez az általa tervezett épületekben is megmutatkozott. 
Épületei között számon tartunk lakóházakat és irodaházakat, főiskolai épületeket, művészeti múzeumokat és könyvtárakat. 
Breuer Marcel: IBM kutatóközpont, Egyesült Államok. 


Ő tervezte az IBM Kutatóközpontot, ahol az első személyi számítógépet is kifejlesztették. 
A világ iparművészeti története úgy tartja számon, mint a modern bútortervezés és a modernista építészet egyik legjelentősebb képviselőinek egyikét. 
Breuer Marcel: Hosszú szék, 1935-1936, Brooklyn Museum 



Bútorai 
Breuer Marcel 1922-ben készítette a Walter Gropius és Adolf Meyer által tervezett Sommerfeld ház (1920-1921) számára a székeket és az asztalokat. Erről a házról azt kell tudni, hogy első egyetemes mérték szerinti, a Gesamkunstwerk, összművészet, unified work of art, szellemében épült ház. Külsejében emlékeztet Frank Lloyd Wright Amerikában álló prériházaira. 
Breuer Marcel: B35 -ös nádfonatú szék. Ennek a design formának mostani változatait most is lehet kapni a bútoráruházakban. Mikor ehhez hasonló bútort választunk, akkor abban mindben benne van Breuer Marcel formatervező keze és zseniális gondolatai. 


Breuer Marcel 1925-ben alkotta meg az első csőbútorát, hajlított acélcsőből. Ugyanabban az időben készült a Typenmöbel, azaz típusbútor, ami egy sorozat része volt és ugyanúgy tartoztak hozzá egymásba tolható kis asztalkák, mint székek. 
Typenmöbel. Egymásba tolható asztalkák és székek sorozata, amelyek prototípusát Breuer Marcel még 1925-ben alkotta meg. 
1927-ben készült a Thonet-cég számára, a B64 nádfonatú, támlás karosszék, 1928-1929 között, a B35-ös szövethuzatú karosszék és a klubfotel (B3), ami ma Wassily néven ismert, Wassily Kandinszkij után. Ezeket a mai napig gyártják. 
Breuer Marcel: Típusház a MOMA (Modern Museum of Art, New York) kertjében. 1949-ben tervezte. 

Épületberendezései 
1922-ben a Bauhaus növendékeként konyhaberendezést tervezett. 1925-től már mint a Bauhaus tanára ténykedett. Modulrendekbe foglalható szekrényelemeket szerkesztett és akkor készítette kis acélvázas lakóháztervét Dessauba. 1928-ban Osztravába családi házat tervezett. 1930-ban a Deutsche Werkbund kiállításon bemutatták a szállodatervének egy felépített egységét. 

Breuer Marcel: Whitney Museum of Art, 945 Madison Avenue 

Isokon lakások, London 
A Bauhausban a Wassily széket tervező Breuer Marcel tervezte a londoni Isokon lakások berendezéseit 1929 és 1932 között, az épületet 1934 július 9-én adták át. Ezt az épületet a kanadai építész Wells Coates tervezte Molly és Jack Pritchard számára. 
Ebben valósították meg a már Németországban ismert, Existenxminimumot, azaz azt a minimális térkihasználást, ami az élethez szükséges, immár Londonban. 
Ezeknek a lakásoknak a jelentős része nagyon kicsi konyhával rendelkezett, mert volt egy nagy közös konyha is. Szolgáltatásokat is biztosítottak mosást és cipőtisztítást. 
A házban volt 24 garzonlakás és nyolc egyhálószobás lakás. A tetején volt egy Penthouse lakás, amit Pritchardék birtokoltak, akik Jeremy fiukkal laktak benne, és  Jonathannal, aki a szomszédban egy garzonlakásban lakott. A rétegelt lemez bútorokat, amelynek egyik tervezője Breuer Marcel volt, aki az Isokonnál dolgozott készítette a lakásokba. 
Breuer Marcel által tervezett modern bútorok. 

Jack Pritchard, a megrendelő az észt Venesta vállalat marketingmenedzsere volt 1926 és 1936 között, s ugyanúgy ő irányította az Isokon Furniture Companyt, azaz az Isokon Bútor Vállalatot. 
Az Isokon rétegelt lemez, furnér bútorokat gyártott. A cég szakmai parnterségben volt Wells Coatesszel, aki az Isokon házat is tervezte. 
Az Isokon háznak illusztris lakói voltak, először is Breuer Marcel, Moholy-Nagy László és Walter Gropius a Bauhaus korábbi oktatói, Athur Korn és Egon Riss építészek. 1941 és 1947 között Agatha Christie író és férje Max Mallowan régész, akivel a mezopotámai ásatáson dolgoztak együtt. E közös ásatás hatására írta a Gyilkosság Mezpotámiábant Agatha Christie
Itt élt Adrian Stokes művészettörténész, Nicolas Monsarrat szerző, V. Gordon Childe régész, Jacques Groag éptész és felesége Jacqueline Groag textiltervező. 
1937-ben a közös konyhát Isobar étteremmé alakították Breuer Marcel és F. R. S. Yorke tervei alapján. 
Az Isobar étterem gyakori látogatói voltak, a híres szobrász Henry Moore, Barbara Hepworth szobrászművészek és Barbara férje Ben Nicholson. 
Az Isokon ház kémkedések színtere is volt, itt lakott a szovjet ügynök Dr. Arnold Deutsch, aki a 7-es lakásban lakott a harmincas évek közepétől, mint NKVD tiszt. Ő toborozta a cambridgi ötöst. És itt élt Jürgen Kuczinsky szovjet kém is, aki közgazdaságtant tanított a londoni egyetemen. 
Breuer Marcel egyik lakóhelye: Az Isokon ház, amit Wells Coates a kanadai mérnők tervezett Molly és Jack Pritchard számára. A 36 lakásos társasház eredetileg 32 lakásos volt.  


Breuer Marcel: Zürich, Dordelthal lakóházak. 

A harmincas, negyvenes évek házai és építészete
Építészeti karrierje egy kissé lassan indult be, kezdve a harmincas-negyvenes évek bizonyos állomásaival. Ezek voltak a Wiesbadenben épült Hamischamer ház 1932-ben. 
1932-1933-ban Fischer Józseffel közösen vett részt, a Budapesti Nemzetközi Vásár építészeti pályázatán, ahol első díjat nyertek. 
Zürich Dolderthalban Alfred és Emil Rothtal tervezett közösen egy bérvillát, lakóház együttesben 1935-ben, amit Sigfrid Gideion rendelt meg tőle.  

A Hamischamer ház konyhaberendezése. Az eltolható, sínen csúsztatott szekrényajtók még mindig nagyon modernek, ma is több ilyen konyhaszekrényt kellene tervezni, rengeteg helyet lehet vele spórolni. 

1934-ben Breuer Marcel a Bauhaus felolszlatása után haza akart jönni, de a Magyar Építész Kamara nem fogadta el a Bauhausos képzését. 
Így Angliába ment, ahol az Isokonnak dolgozott és annak mintaházában lakott, majd Walter Gropiussal az Egyesült Államokba költözött, ahol ismert világhírű építészeti pályája kirobbant a második világháború után. 
Breuer Marcel: Unesco Palota, Párizs archív fotó


Az építészeti gondolkodásában, fejlődésében megjelenik a modern stílusirányzat fejlődése is, Doldertal épületeinek formáit is összeszedettség, hibrid szókincs jellemzi. Ez vezet a második világháború utáni modernizmushoz, hogy végül a brutalizmus plasztikus és szerkezeti megoldásaiban csúcsosodjon ki.  
Breuer Marcel: Cleveland Museum of Art északi része. A múzeumot az északi szárny megépítésével 1971-ben bővítették ki, amit Breuer Marcel tervezett. Kéttonúsú, csíkozott gránithomlokzat és lépcsőzetes elrendezés jellemzi. Ez a szögletes modernista elrendezés eltér a neoklasszikus eredeti épülettől, amely 1916-ban készült el. A múzeum főbejárata az északi szárnyba került, az előadótermeket, a nézőtereket, tantermeket ide helyezték át, így az eredeti épületben egy csomó tér felszabadult a kiállítások számára. 

Amerika és Európa épülettei, amelyeket Breuer Marcel építésztársakkal közösen tervezett 

1938-1939 Breuer-ház I., Walter Gropiussal közösen tervezte, Massachsettsben áll. 
1948-1949 MoMa-ház, New York. 
1952-1958 között tervezte az UNESCO-palotát, Pier Luigi Nervivel és Bernard Zehfrussal, Párizsban. 
1960-1962 között épült az IBM-kutatóközpont, amit Robert F. Gatje-vel , ami Nizza mellett áll Franciaországban. 
1963-1966 között épült az általa tervezett Whitney Museum of American Art, Hamilton P. Smithszel, New Yorkban. 
1960-1976-ban épült a Téli sportközpont Robert F. Gatjeval közös tervezésben, Flaine-ben Franciaországban. 

Végül 1968-ban a Műszaki Egyetem díszdoktorrá avatta. 


              Domus  n. 737,  April 1992



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések