 |
„Cinkos akusztika”– színház és cenzúra
KönyvTÁRlat – Irodalmi és kultúrtörténeti programsorozat
2016. január 21., csütörtök, 18 óra, Díszterem
Mészöly Miklós a hatvanas évek végén úgy látta, ha a próza cinkos akusztikájú stílussal szerelkezik fel, akkor provinciális összeborulás jellemez majd minket, kis népek kis irodalmát olvasókat, befogadókat. Az államszocialista évtizedek színházában a cinkos akusztika olvasási metódusának megfelelője egy sajátos, a cenzúrát összekacsintva megkerülő nézési technika: a színházi kettős beszéd technikája. Erős és összetartó közönséget feltételezve a színpadon játszódó eseményeknek, jeleknek azonnal két jelentése képződött meg. Egy látható és egy tudható.
Program: 18.00 Jákfalvi Magdolna egyetemi tanár Kettős beszéd című előadása
19.00 Ódry Színpad: A Sütemények Királynője című színdarab
Kapcsolódó tárlat!
A programra az NKA támogatásának köszönhetően a belépés ingyenes!
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
További részletek |
|
 |
|
A magyar kultúra napja
2015. január 22., péntek
Az Országos Széchényi Könyvtár minden évben rangos eseményekkel, látogatóink számára nyílt nap keretében köszönti egyik legfontosabb nemzeti ereklyénk, aHimnusz születésnapját.
Programok:
Nyílt nap az Országos Széchényi Könyvtárban
11 és 15 órakor könyvtári körséta
Könyvtárlátogatásra invitáljuk vendégeinket. A látogatás során bemutatjuk a könyvtár épületét, történetét, megtekinthetők a különböző szintek, a könyvtári gyűjtemények, az olvasói termek.
12 és 16 órakor tárlatvezetés a Propaganda az I. világháborúban című kiállításon. A látogatók részére a kiállítás kurátorai (Katona Anikó, Rózsafalvi Zsuzsanna és Boka László) tartanak szakvezetést.
Kétnapos interdiszciplináris nemzetközi konferencia a Propaganda az I. világháborúban című nagykiállításhoz kapcsolódóan a Díszteremben.
A Propaganda az I. világháborúban című kiállításhoz kapcsolódóan az Országos Széchényi Könyvtár Propaganda – történelem, művészet és média az első világháborúban címmel2016. január 22–23-án rendezi meg nemzetközi tudományos ülésszakát. A kétnapos konferencia három nagyobb tudományágban, a történelem, az irodalom- és a művészettörténet interdiszciplináris közegében zajlik. A rangos előadók az első világháború művelődéstörténete, valamint az irodalom, a történelem, a sajtó és a propaganda jelenségei, működése felől közelítik meg témáikat. A tudományos ülésszak titkárai: Boka László, ifj. Bertényi Iván, Katona Anikó.
A magyar kultúra napja alkalmából a programokon való részvétel ingyenes!
További részletek |
|
 |
|
Bíró László emlékkiállítás
KIÁLLÍTÁS
2016. február 6-ig
Bíró László József, a golyóstoll feltalálójának életét és munkásságát bemutató emlékkiállításunk VII. emeleti Katalógustérben még néhány hétig látható. A korábban a milánói expó magyar pavilonjában bemutatott tárlat bemutatja az olasz Montegrappa limitált szériás íróeszközeit, és Megyeri Gábor fiatal magyar feltaláló világszabadalmát, a négy színváltós töltőtollat is.
További részletek |
|
 |
|
Propaganda az I. világháborúban
KIÁLLÍTÁS
2016. március 20-ig
Az első világháborúval köszöntött be a „véres” huszadik század az európai történelemben, és ez volt az a világtörténelmi esemény is, amelyben már főszerepet játszott a propaganda. A totális háború megkövetelte a közvélemény támogatását, így minden háborúzó ország figyelmet fordított a lakosság hazafias és harcias lelkesedésének fenntartására. Kiállításunk egyedülálló módon erre a radikálisan új jelenségre kívánja mindenekelőtt felhívni a figyelmet. Arra a kérdésre keressük elsődlegesen a választ, hogy hogyan működött a propaganda a Monarchia magyar felében, milyen technikákkal igyekeztek fenntartani hazánkban a háborús lelkesedést, s milyen médiumokat használtak ehhez száz évvel ezelőtt. Látogatóink a kiállítást 800 Ft-os egyéni jegy és 400 Ft-os csoportos jegy ellenében tekinthetik meg. |
|
Megjegyzések
Megjegyzés küldése